Kore’nin İzleri

Bir Kore Savaşı Gazisi Em. P. Kd. Albay Cihan Kumbasar’ın oğlu olarak elimdeki kaynakları (kitap, fotoğraf, belge, dergi ve bilgiler) 67 yıl önce o savaşa katılmış kişilerin bilgi birikimini, anı fotoğraflarını, gözlemlerini, yazılmış kitapları birleştirmek ve böylece geçmiş zamanı belgelerle okuyuculara, araştırmacılara, tarihçilere sunmak istedim. 67 yıl önce dünyanın bir köşesinde yaşananların, bugün yaşayan bizlerin belleklerinde, düşüncelerinde diri ve taze durmasını sağlamayı amaçladım. Aynı zamanda savaş denilen insanlık felaketinin insanın beyninin hangi bölgesinde ve nasıl doğduğunu kavramayı umdum. Bugün 2017’de ve gelecek yıllarda çocukların, gençlerin, yaşlıların, ülkelerin yöneticilerinin beyinlerinde bu çanların, alarm zillerinin sürekli çalmasını sağlamayı düşledim. Böylece dünyanın her köşesinde barış güvercinlerinin uçmasını, özgür dünyamızda savaş karşıtı kuşakların her alanda dünya barışı için yetişmesine, düşünmesine ve çalışarak katkıda bulunmasını sağlamayı amaçladım.

Unutmamak gerekir ki tüm dünya savaşlarında olduğu gibi savaş düşüncesi insanların beyinlerinde, düşüncelerinde şekillenir, büyür, yeşerir. Bu savaşlarla ilgili sağlıksız düşünceleri önlemenin yolu da insanlık için ortak kavramlarda karşılıklı konuşarak; tartışmak, anlaşmak, birleşmek olmalıdır. Aynı algıyı tüm dünya ülke vatandaşlarında bilim, eğitim, sevgi ve saygıyı öne çıkararak sağlıklı kuşaklar için oluşturmak olmalıdır.

Dilerim bu amacım 25 Haziran 1950-27 Temmuz 1953 Kore Savaşı’na katılarak ateşkes anlaşmasının gerçekleşmesine, savaşın sona ermesine ve Kore Cumhuriyeti’nin kurulmasına katkıda bulunmuş Türkiye Cumhuriyeti Silahlı Kuvettleri 1, 2, 3 ve 4. Tugayları, 241. Alay mensupları ve Birleşmiş Milletler Ordusu’na mensup üye ülkelerin silahlı kuvvetlerinde görev almış bulunan, hayatta olan ve hayatını kaybetmiş tüm Kore Savaşı Gazileri, eşleri, çocukları, torunları ve yakınları tarafından paylaşılır.

Saygılarımla…

9 Şubat 2017
Hakan Kumbasar
– Türk Tugayı Kore Savaşı Gazisi Emekli Piyade Kıdemli Albay Cihan Kumbasar’ın oğlu


* You can access the approved translations of the text by clicking on the flags.